אזורי שירות
עמוד הבית שאיבת בוצה

שאיבת בוצה

שירותי שאיבת בוצה הם דבר נדרש בכל מקום בו קיימים מי ביוב שאינם זורמים, כך שמוצקים שונים מתחילים לשקוע בהם ולהצטבר בכמויות גדולות. אצלנו בחברת ביובית בזול מתמחים בביצוע המשימה הזאת והגיע הזמן שתכירו אותנו ותיפנו אלינו בעת הצורך.

מהי בוצה, למה צריך לשאוב אותה, מתי וכיצד, כמה עולה לשאוב בוצה ותשובות לשאלות נוספות – הכל בשורות שלפניכם.

 

שאיבת בוצה

 

 

מהי בוצה?

עוד לפני שנסביר לכם איך שואבים בוצה ולמה חשוב לבצע זאת, חשוב שתבינו מהי בדיוק אותה בוצה. פסולת ביוב ביתית או תעשייתית מכילה בתוכה מעין תערובת של נוזלים, חומרים מומסים וחומרים נוספים מוצקים שמרחפים בתוכה.

בוצה (מלשון בוץ) מהווה תופעה בה אותם החומרים המוצקים המרחפים בפסולת הביוב פשוט שוקעים ומצטברים בתחתית האגן שמכיל אותם. יחד עם החומרים המוצקים הללו עשויים לשקוע גם חומרים נוספים שנפרדים מהמים, בין היתר שמנים, שומנים ולעיתים גם חומרים מומסים.

התופעה של שקיעת בוצה מתרחשת כמעט בכל צינור או אגן שמכילים ביוב, אך בעיקר במקומות בהם לא קיימת זרימה של המים או שהזרימה איטית מאוד, כמו בבורות ביוב, בורות שומן, מרכזי טיפול בשפכים ועוד.

 

למה צריך לשאוב בוצה ומתי?

אם שאלתם את עצמכם למה צריך לשאוב בוצה, הרי שהסיבה העיקרית היא שמדובר בחומר מוצק שנוטה להתגבש וליצור שכבה מאוד קשה וקשיחה, לעיתים אף רעילה. ככל שהזמן עובר ללא פינוי הבוצה, כך פני השטח של האגן מורמים כלפי מעלה, כך שהנפח הפנוי לקליטת הנוזלים מצטמצם. שאיבת בוצה נדרשת למעשה על מנת לשמור על נפח אגן הביוב כמה שיותר גדול. ישנן גם סיבות נוספות שבגללן חשוב מאוד לשאוב את הבוצה:

✔️ סתימה של צינורות – בוצה ששוקעת יכולה לסתום צינורות שמטרתם להכניס או לסלק נוזלים ממאגר הביוב וכאשר הם נסתמים המתקן כולו כושל.

✔️ מפגע סביבתי – הבוצה מכילה חומרים שאותם יש לפנות במהירות האפשרית בכדי שבהמשך הדרך יעברו טיהור בצורה מסודרת. ככל שהבוצה שוקעת, כך יש לה זמן מגע ממושך יותר עם הקרקע שתחתיה וחומרים רעילים עשויים להגיע למי התהום ולפגוע באיכות הסביבה.

✔️ שימוש חוזר – ישנם מקרים, במיוחד בתעשייה, בהם לבוצה יש תפקיד נוסף בתהליכי הייצור השונים (או, למשל, לצרכי הכנת קומפוסט ודשן). שאיבת הבוצה בנפרד מהמים מאפשרת את אותו שימוש במקרה הצורך.

אז מתי נבצע שאיבת בוצה? את הבוצה יש לשאוב בתזמון המתאים ביותר, כשניתן לומר שקיים הבדל בין שאיבת בוצה תעשייתית, בוצה שומנית (שמצטברת בבורות שומן), בוצה שנדרשת בתהליכי מחזור של מי שפכים ביתיים וכו'.

על כן, כל מקרה לגופו בהתאם לכמות הבוצה, סוג הבוצה, נפח אגן או מיכל הביוב המאחסן אותה וכמו כן, רגולציות שבהן יש לעמוד בעיני החוק.

 

השלבים השונים בתהליך שאיבת בוצה

שאיבת בוצה ניתן לבצע בכמה אפשרויות, שבכולן מתמחים אצלנו בחברת ביובית בזול. בתחילה צוות הביובית שלנו יאפיין את מצב הבוצה מבחינת כמות, עד כמה היא קשה וקשיחה והאם היא מסוכנת ורעילה.

בהתאם לממצאים הצוות שלנו יבחר בשיטת השאיבה המתאימה, שיכולה להיות אחת מאלה:

✔️ שאיבה רגילה – במקרה זה מדובר על שאיבת בוצה באמצעות ביוביות ללא צורך בביצוע פעולות נוספות. הצוות מחבר לביובית את הצינור בקוטר המתאים, מפעיל את פעולת השאיבה ומעביר את הצינור לאורך ובעומק כל הבוצה. שירות זה מתאים עבור בוצות "רכות".

✔️ גריסת בוצה – במידה והבוצה כבר שקעה לאורך זמן מה, היא עשויה להתגבש ולהתקשות כך שעוצמת שאיבה בלבד אינה מספיקה. במקרה שכזה יש לבצע גריסה של הבוצה ומיד לשאוב אותה. הגריסה מבוצעת על ידי מכשור מתאים ובמקרים מסוימים תוך שימוש בראשי צינור שמתאימים לגריסת בוצה.

✔️ שאיבה על ידי רובוט – זוהי פעולה שמזכירה שאיבה וחיטוי של בריכות שחייה. הרובוט זוחל על פני שטח האגן ומבצע שאיבה רציפה של הבוצה ששקעה. אפשרות זו מתאימה במקרים שבהם אגן הביוב מאוד עמוק, כאשר מדובר בפעולה נרחבת שצריכה להתבצע לאורך שעות רבות או כאשר מדובר בפסולת בוצה תעשייתית רעילה מאוד.

 

שאיבת בוצה עם ביובית

 

הבוצה נשאבה – ומה עכשיו?

שירותי שאיבת בוצה כוללים לא רק את השאיבה עצמה אלא גם מספר שלבים נוספים. שלבי טיפול בבוצה כוללים:

 • חישוב כמויות – יש לחשב את כמות הבוצה שפונתה ולקבל אישור על שינוע בוצה מאת חברת הביובית.
 • טיפול בבוצה – לעיתים החוק דורש שהבוצה תעבור טיפול כזה או אחר לפני העברתה למפעל טיהור מי השופכין.
 • הובלת בוצה – על נותן השירות לדעת לאן מפנים את סוג הבוצה המדובר, להתקשר מבעוד מועד עם אתר טיהור שפכים מתאים ולתאם את מועד פריקת הבוצה.

כמובן שאנחנו בעלי היתר ומומחיות לבצע את כל השלבים האלה על הצד הטוב ביותר, בין אם מדובר על שאיבת פסולת תעשייתית ובין אם על פסולת בוצה מסוג אחר.

 

מחיר שאיבת בוצה

מחיר שאיבת בוצה נקבע בהתאם למספר גורמים:

#1 היקף העבודה – ככל שהיקף העבודה גדול יותר (נקבע על פי מטר קוב), כך ייקח יותר זמן לשאוב את הבוצה, מה שיגרום למחיר יקר יותר.

#2 מורכבות העבודה – באם הבוצה במצב נוזלי יהיה ניתן לשאוב אותה בקלות ותוך זמן קצר, בעוד ששאיבת בוצה במצב מוצק תחייב שימוש במשאבות יותר חזקות
וכבדות, דבר שיאריך את זמן העבודה ואת העלות הכספית.

#3 נגישות למקום – האם אזור שאיבת הבוצה נגיש לביובית רגילה או שיש צורך בביובית מיוחדת כמו ביובית קומבי או משאבות ניידות.

בכל מקרה, פינוי בוצה עם ביובית הוא דבר שתוכלו לקבל במחירים נוחים ומשתלמים אם תיפנו אלינו לביובית בזול.

אין שום סיבה שלא תוכלו לפנות את הבוצה שהצטברה אצלכם בביוב כמה שיותר מהר ובצורה יעילה – פשוט צלצלו אלינו לביובית בזול וזה הכל! 072-3308189.

 

לקריאת המשך: פינוי שמן ממסעדות ומוסכים

מאמרים בנושא
לייעוץ חינם השאירו פרטים או חייגו: 072-3308189

  icon
  דילוג לתוכן
  צרו קשר רוצה הצעת מחיר מהירה לנייד?
  אנחנו זמינים עבורך