אזורי שירות
עמוד הבית פתיחת סתימות ביוב

פתיחת סתימות ביוב

072-3308189

ביוב הוא מערכת צינורות שנועדו לנקז מים ושפכים, להעביר אותם אל מערכת הניקוז העירונית ולמנוע משאריות מים ופסולת להתקבץ במקום אחד.

כל מי שאי פעם חווה בבית סתימה בכיור או באסלה, נחשף לצחנה המגיעה כתוצאה מאותם נוזלים ופסולת, ולסכנה התברואתית שבדבר, במקרה שמדובר בממדים רבי היקף או סתימה בביוב חיצוני.

במאמר זה, נדבר על הסיבות לסתימה, דרכי פתיחתה והשוני ביניהן, וניתן עצות כלליות להתמודדות עם סתימות.

סיבות וגורמים לסתימה

איך בכלל נוצרת סתימה בביוב? הרי בסופו של דבר מדובר בצינורות עמידים וחזקים, שבתוכם עוברים כמעט אך ורק נוזלים, יחד עם חתיכות מוצקות מעטות – שלרוב קטנות או מתפוררות בזרם המים.

מאיפה מגיע הגורם לסתימה?

לרוב, סתימה בביוב נוצרת בעקבות פסולת קשה ולא מתכלה שמוצאת את דרכה לצינורות הביוב.

אכן, במקרה של שימוש תקין ונכון בתשתיות המים, הכיורים, האסלות וכדומה, מים, צואה ושאריות אוכל זעירות לא אמורות ליצור סתימה.

הבעיה מתחילה כאשר מתחילים לעגל פינות, ולצרף למערכת הניקוז חומרים שיוצרים לה קשיים ואתגרים. בין היתר, חומרים אשר הם בסיכון גבוה לסתום את הביוב הם:

 • מגבונים – בשונה מנייר טואלט וטישו דק, הרכב החומרים במגבון לא נועד לשטיפה באסלה.
 • תחבושות אישיות ומוצרי היגיינה – אין סיבה נראית לעין להשליך אותם לאסלה. הם ימצאו את מקומם טוב יותר בפח הצמוד.
 • שאריות אוכל מאסיביות – כאמור, עם כמות קטנה של שאריות אוכל הכיור יודע להתמודד מצוין. חתיכות גדולות, רבות ושומניות של אוכל עלולות להקשות על הזרם הרציף במערכת הביוב.
 • שמן טיגון – שמן ושומן באופן נקודתי מהווים גורם שכיח ביותר לסתימה של כיורים בבתי אב רבים. הם מסוגלים להתקשות ולהיקרש, להיצמד לדפנות הצינורות ולמנוע באופן מוחלט את זרימת המים התקינה.
 • אי טיפול – כמו בכמעט כל תחום בחיים, מערכת הניקוז דורשת תחזוקה וניקיון. אמנם אין לה צורך בניקוי על בסיס יומי, אך מפעם לפעם, שימוש באקונומיקה או מסיר שומנים יכול להאט את תהליך הסתימה ההדרגתי, בעזרת השמדת החיידקים ופירוק השומנים החבויים במעמקי הצינורות.
 • שורשים – סתימת שורשים בביוב, נגרמת כתוצאה מחדירת שורשי עצים לצינורות הביוב. כשמדברים על פתיחת סתימות ביוב שורשים הם גורם מרכזי ביותר בעיקר בבתים פרטיים וצמודי קרקע.

סיבות נוספות ניתן למצוא בשפע, והעומד בבסיס רובם, הוא שימוש לא תקין או הזנחה הדרגתית ומתמשכת של מערכת הניקוז. אמנם אין מערכת שחסינה מפני תקלות, שיכולות לצוץ ביום בהיר בכל כיור או אסלה, אך בוודאי שפעולות מסוימות יגדילו באופן משמעותי את הסיכוי לסתימה עתידית.

פתיחת סתימה בביוב – איך עושים את זה?

פתיחת סתימה בצינור ביוב יכולה לנוע על ציר מגוון, שבין פעולה פשוטה יחסית לפרוצדורה מורכבת יותר. נציין מספר סוגים על פי שלבים:

פתיחת סתימות ביוב קלות

 1. במקרים רבים, כשמדובר על סתימה מקומית וסטנדרטית, כמה כלי עבודה בסיסיים יוכלו לסייע על מנת לפתור את הבעיה. כך, בעזרת קפיץ ידני או ספירלה חשמלית הסתימה תיפתח והזרם יתחדש.במקרים אחרים, כאשר מדובר בסתימה טרייה ויחסית קלה, ולא מעוניינים להזעיק את האינסטלטור, קיימות שתי שיטות פשוטות יחסית לשימוש ביתי.
 2. באמצעות עירוי מים רותחים לפתח הצנרת הסתומה, המים שירדו במורד הצינור יהיו מסוגלים להמיס את הצטברות השומנים, ולפתוח את הסתימה די בקלות.
 3. כמו כן, בעזרת הצמדת פומפה לפיה של כיור סתום, ניתן לפמפם עד ליצירת וואקום בינה לבין הכיור, עד לשחרור בלחץ של הגורם הסותם. שתי אפשרויות אלו, פותרות את הבעיה יחסית בקלות.

פתיחת סתימות מורכבות יותר

 1. במקרים קשים יותר, או לחילופין כששתי השיטות הראשונות לא עבדו, ניתן לעבוד עם חומר לפתיחת סתימות בביוב. אחד החומרים הנפוצים לצורך זאת הוא סודה קאוסטית (בעברית נתרן הידרוקסידי), שהוא יסוד כימי בסיסי חזק ומסוכן. בעת שימוש בחומר זה, חובה להיזהר ממגע של החומר בגוף ובייחוד בפרצוף, ולהימנע משאריות חומר שיישארו בצנרת.
 2. לחילופין, בקווי צנרת ביתיים בעיקר ניתן להיעזר בשירותיו של שרברב, שבעזרת קפיץ קטן שיחדיר לצינור, יוכל לזהות את מקור הבעיה כאשר היא לא נודעה. באמצעות כך, יוכל לבחור את המשך פעולתו בהתאם.

פתיחת סתימות ביוב בלחץ מים 

 1. סתימה שמקורה חבוי בעומק צנרת הביוב, ולא צלחו הניסיונות הפשוטים לפתוח אותה, עשויה להיפתר באמצעות שטיפת קו הביוב בלחץ מים.עבודה זו מתבצעת באמצעות ביובית.
  ביובית היא משאית גדולה ומתקדמת, בעלת צינורות רבים ומורכבים שתפקידם לייצר לחץ מים גדול שישטוף את הצנרת.עוצמת הזרם היוצאת מן הביובית, מסוגלת לחדור ולפרור לחלקיקים כל התגבשות של פסולת היוצרת סתימה, ולדחוק את כל הפסולת לצידו השני של הצינור.
  שיטה זו, יעילה בעיקר בסתימות גדולות ורחבות היקף.לחילופין, במקום להשתמש בזרם חזק שידחק את המים לצד השני, ניתן להשתמש באפשרות ההפוכה – להיעזר בצינור שישאב את המים והפסולת לתוך הצינור.
  שיטה זו, יעילה במיוחד בסתימות מורכבות ומסובכות שמקורן בהתגבשות כמויות גדולות של שומן. לאחר שאיבת הלכלוך והמים, תשלים הביובית את עבודתה בעזרת הזרמת המים בלחץ החזק, עד שינוקה קו הצנרת במלואו.

לסיכום דרכי פתיחת הסתימות:

טיפול ביתי טיפול איש מקצוע
סתימה קלה
 1. יצירת וואקום בעזרת פומפה
 2. עירוי מים רותחים
 1. שימוש בכלי עבודה סטנדרטיים כמו קפיץ ידני או ספירלה חשמלית.
סתימה חמורה
 1. שימוש בחומר כימי לפתיחת סתימות (להיזהר מאוד, חומרים מסוכנים)
 1. החדרת קפיץ לזיהוי מקור הבעיה
 2. ביובית – החדרת מים בלחץ או שאיבה בחוזקה

באיזו שיטת פתיחת סתימות ביוב לבחור?

כאמור, שיטות הסתימה שונות, מגוונות ומותאמות למצב הסתימה. אך כיצד נדע איך לפתוח סתימה בביוב שלנו, ואיזו שיטה מומלצת למצב המסוים אליו נקלענו?

שיחה עם אינסטלטור או חברה מקצועית יכול לסייע ביותר. ניתן ליצור איתנו קשר במספר הטלפון 072-3308189, לתאר לנו את המקרה, ואנחנו נשמח להציע לכם את הפתרון הנכון לראות עינינו.

כמו כן, דף האינטרנט שלנו נגיש ופתוח לכולם, ובו תוכלו להשאיר את פרטיכם ופרטי המקרה, ואנו נחזור אליכם עם מענה מתאים.

פתיחת סתימות ביוב – מחירים

מחירי עבודות אינסטלציה נעים על סקאלה רחבה. הסיבה לכך, היא ששיטות הפעולה שונות ומתומחרות שונה, וקשה לקבוע מראש מה תהיה שיטת העבודה.

העלות הסופית תיקבע רק לאחר ביקור איש המקצוע במקום, הערכתו את מורכבות הסתימה ובחירת אופן הפעולה.

בכל אופן, העלות הבסיסית להזמנת ביובית עד הבית היא החל מ-500 שקלים, כאשר לסכום זה מתווספות עלויות בהתאם לאורך קווי השטיפה, העבודות המתבצעות על ידה, המערכות המופעלות, ועוד.

לכו על בטוח

בכל הקשור לענייני צנרת מוטב שתלכו על בטוח, טיפול לא מידי עלול לגרור נזקים כלכליים רבים ועוגמת נפש גדולה.

אז אם יש לכם סתימה, ואתם מחפשים חברה שתיתן לכם את השירות הטוב ביותר עבור פתיחת סתימה בביוב בחצר, בבית, בעבודה או בבית העסק – אצלנו תוכלו להיות רגועים.

אנשינו יגיעו אליכם תוך זמן קצר מרגע הקריאה, וימנעו נזקים כלכליים ועוגמת נפש כתוצאה מנזקי הסתימה.

מאמרים בנושא
לייעוץ חינם השאירו פרטים או חייגו: 072-330-5266

  icon
  phone חייגו עכשיו וואצאפ פנייה לשירות ביובית וואטסאפ
  וואצאפ פנייה לשירות ביובית ייעוץ בוואטסאפ