אזורי שירות
חומר פתיחת סתימות בביוב
שתף
03 יול 2022

כשיש לכם ניקוז סתום בבית, האינסטינקט הראשון שלכם הוא כנראה לתפוס פומפה.

אולם, ישנם מקרים שבהם  שימוש בפומפה הוא כמעט חסר תועלת – כמו למשל כשקו הביוב הראשי בביתכם נסתם.

כאשר זה קורה, אתם יכולים בסופו של דבר למצוא את עצמכם עם הצפות נרחבות ובעיות אינסטלציה בכל רחבי הבית.

 

האם הביוב שלך סתום?

בכל רחבי הבית יש לכם קווי ניקוז הנושאים שפכים הרחק מכיורים, שירותים, אמבטיות ועוד. כל הקווים הללו מובילים לקו הביוב הראשי. 

כשהניקוז בכל רחבי הבית שלכם לא מסוגל לעבוד – אתם עלולים אפילו להגיע למים שמצטברים בתוך גופי התאורה שלכם, צינורות דולפים ובעיות אחרות.

כך לדוגמא יכולים להיסתם כיור המטבח, המקלחת והשירותים בעקבות הצטברות של שומנים וחומרים זרים.

אם כן, נראה שכדאי לכם לרכוש חומר פתיחת סתימות ביוב.

 

מה גורם לקו ביוב סתום?

קו ביוב סתום יכול לנבוע ממספר גורמים:

 • שורשי עצים. שורשי עצים גורמים לרוב קבקבי קווי הביוב, במיוחד בבתים ישנים יותר. שורשי העצים נמשכים לחום וללחות שמציעים קווי הביוב, וחודרים לצינורות דרך סדקים זעירים או מפרקים רופפים שהם יכולים למצוא. כשהם ניזונים משפע החומרים המזינים שהם מוצאים שם, השורשים גדלים ויוצרים חסימות בקו הביוב. עם הזמן, קו הביוב הקטן שנוצר על ידי שורשי עצים הופך להר גדול של פסולת.
 • שומנים, שמן וגריז. שומנים, שמן ושומן, הידועים בקהילת האינסטלציה כ-FOG, יכולים לעיתים להוביל לקו ביוב סתום. כאשר חם, חומרים אלה נראים נוזליים, כל כך הרבה אנשים לשפוך אותם במורד הניקוז ללא מחשבה נוספת; אבל ברגע שהם מתקררים, הם מתכנסים, לוכדים פסולת וגורמים לחסימות. 
 • חפצים זרים. טמפונים, רפידות, חיתולים, מגבות נייר, מגבונים לתינוקות ואפילו נייר טואלט עבה במיוחד יכולים להיתקע בצינורות שלכם, לאסוף פסולת ולגרום להפסקת קו ביוב. 
 • קווי ביוב ישנים ובעיות אינסטלציה. אם אתם גרים בבית ישן יותר ולא החלפתם את מערכת הצנרת שלכם, צינורות הביוב שלכם יפתחו בהכרח סדקים ושברים שבסופו של דבר מגיעים לקריסת מערכת צנרת מוחלטת. גם אם לביתכם יש מערכת צנרת חדשה יותר, אם חיבורי האינסטלציה עשויים בצורה גרועה, הדבר עלול לגרום לסתימת קו הביוב.

 

כיצד אוכל לדעת אם יש לי סתימה בביוב הביתי?

הסימנים לכך שקו הביוב שלכם סתום כוללים:

 • קולות גרגור. כל צלילי הגרגור, הגרגור וההדבקה שמגיעים מהשירותים שלכם פירושם שייתכן שיש לכם סתימת ביוב.
 • ריחות דוחים וגופריתיים. אם הניקוז שלכם לא מריח רגיל, זה יכול להצביע על כך שיש לכם ביוב סתום.
 • ניקוז בריצה איטית. מספר ניקוזים איטיים ולחץ מים נמוך בביתכם מצביעים גם הם על בעיה בקו הביוב, בנוסף, ניקוז איטי של   האמבטיה, של השירותים ושל כיור המטבח יכולים להצביע על סתימה בניקוז.
 • נזילת מים במקומות מוזרים. אם יש לכם מזרקה של מים שנשפכים מראש המקלחת שלכם כשאתם משתמשים במכונת הכביסה או במים שעולים באמבטיה כשאתם שוטפים את האסלה, שימו לב : ייתכן שהביוב שלכם סתום.
 • ביוב בכיור. הסימן הגס והדוחה מכולם, ביוב שעולה בחזרה דרך הניקוז לכיור, למקלחת או לאמבט שלך הוא סימן בטוח לכך שלביוב שלך יש בעיה.

 

כל אלו יכולים להצביע על בעיות רבות בניקוז הביוב בבית שלכם, ואם זה המצב, עליכם לרכוש חומרים שמתאימים עבור טיפול פתיחת סתימות ביוב.  

על כן, הרכבנו בשבילכם רשימה של חומרים שניתן להשתמש בהם כדי לפתוח סתימות בביוב הביתי שלכם. 

אבל לפני הכל, יש לעסוק בבטיחות וביטחון המשתמש כאשר נעשה שימוש בחומרים כימיים לפתיחת סתימות:

 

אמצעי זהירות והגנה בעת שימוש בחומרים כימיים 

 1. ראשית,  עליכם לעטות משקפי מגן על גבי העיניים, זאת מכיוון שאדים כימיים משתחררים מהחומרים בהם נשתמש לפתיחת הביוב.
 2. שנית, עליכם לחבוש מסיכה או לכסות את הפה והאף בבד או במטלית רטובה, כדי להימנע משאיפת החומר הכימי לריאות
 3. שלישית, עליכם לעטות מסיכות בכל תקופת השימוש בחומרים הכימיים
 4. לבסוף, שימו לב להרחיק ילדים ובעלי חיים מהאיזור שבו אתם פותחים את הסתימה, זאת, כדי למנוע מצב שבו הם מתקרבים ושואפים את החומר הכימי המסוכן.

 

חומרים כימיים לפתיחת סתימות בביוב:

שם החומר פעולה אמצעי זהירות שיש לנקוט
חומצה גופרתית: חומצה לפתיחת סתימות ביוב  

חומצה גופרתית אוכלת במהירות דרך נייר, סמרטוטים, מפיות סניטריות, שאריות מזון וכל החומר האורגני. חומר זה ימיס בקלות גם גריז נוזלי. אין להשתמש בחומצה גופרתית עם נירוסטה, כרום אלומיניום או צינורות פלדה מגולוונים. החומר בטוח לשימוש עם צנרת פלסטיק.

חומצה גופרתית היא פשוטה מאוד לשימוש ותפתח את הניקוז תוך שעה, בדרך כלל תוך שניות אם האסלה לא סתומה לחלוטין. חומצה גופרתית מופעלת באופן טבעי והיא בטוחה לביוב ולספיגה מכיוון שהיא מדוללת במסעה במורד הצינורות שלכם.

לא מומלץ להוסיף חומצה גופרתית ישירות למים בבת אחת ובכמות גדולה, מכיוון שהיא עלולה לגרום להתזה בתהליך הנטרול. עם זאת, החדשות הטובות הן שהוספת חומצה למים בטוחה יותר מהוספת מים לחומצה, כך שאם זה לשימוש באסלה או בכיור מלא במים, זה בטוח למדי. בדרך כלל, רק מעט עשן והתזה קלה מאוד יתרחשו כאשר מוסיפים את החומצה לאט. אם חומצה נוגעת בעור יש לשטוף עם מים מיד. תמיד יש לשמור על מקור של מים זורמים בקרבת מקום בעת טיפול בחומצה זו.
נתרן הידרוקסיד נתרן הידרוקסיד מגיב עם שומנים ושמנים בשילוב עם מים ויוצר מעין חומר סבוני בר שטיפה. זהו בסיס חזק ויעיל כאשר תוקפים ניקוז סתום. נתרן הידרוקסיד מגיב באופן טבעי והוא בטוח לביוב וספיגה מכיוון שהוא מדולל במסעו במורד הצינורות שלך. למרות שחומר זה אינו יעיל כמו חומצה גופרתית, הוא בטוח וקל יותר לשימוש. אם נתרן הידרוקסיד יבש נוגע בעור שלך, זה לא יישרף אלא אם כן כמות קטנה של לחות נוכחת.  יש להסירו מיד ולשטוף את האזור הנגוע מיד.
אשלגן הידרוקסיד אשלגן הידרוקסיד עשוי לשמש גם בפתח ניקוז. חומר זה קצת יותר יקר אבל מתמוסס למים מהר יותר ובדרך כלל מנקה את הניקוז מהר יותר. עדיף להשתמש במוצר זה כאשר הניקוז סתום מאוד. אין להשתמש בנתרן הידרוקסיד עם כרום אלומיניום, פליז או צינורות פלדה מגולוונים. לכן יש לבדוק את החומר שממנו עשויים הצינורות ביוב של הבית שלכם

 

חומר מומלץ לפתיחת סתימות ביוב:

 נתרן הידרוקסיד: החומר החזק והבטוח ביותר לשימוש מהרשימה שהוצגה לעיל

בכמה חומר יש להשתמש וכיצד משתמשים בנתרן הידרוקסיד?

כמות החומר הדרושה תלויה בחומרת הסתימה. עדיף להוסיף קצת נתרן הידרוקסיד בכל פעם לסתימה, באמצעות מים כדי להמיס אותו לתוך הצנרת.

אם הסתימה אינה חמורה, הנתרן הידרקוסיד יפתח את הניקוז תוך מספר שניות מרגע חדירתו לצינורות הביוב, ואם תשמרו על המים זורמים.

אם הסתימה חמורה, יהיה צורך להמיס נתרן הידרוקסיד לתוך בריכת המים שהצטברה בכיור או בשירותים ולהשאיר אותה למשך שעה ועד לילה שלם.

לפעמים זה יכול לקחת לילה או כמה ימים כדי שהסתימה תעבור, מקרים אלו יתרחשו אם לא מספיק נתרן הידרוקסיד הוחדר לצנרת או אם הסתימה היא חמורה ביותר.

אם אתם צריכים ביובית באזור שלכם, מומלץ ליצור איתנו קשר, ואנחנו נגיע אליכם במהירות ונטפל בכל בעיה.

icon
דילוג לתוכן
רוצה הצעת מחיר מהירה לנייד?
אנחנו זמינים עבורך