אזורי שירות
הצפת מים בבניין
שתף
03 יול 2022

הצפת מים היא אף פעם לא עניין נעים. היא פוגעת בנוחות ובאיכות החיים ואף עלולה לגרום לסכנות בטיחותיות ותברואתיות כגון חשש לזיהום מים, סכנת מגע של מים בחשמל ועוד.

במאמר הבא נציג את המדריך המלא כנגד הצפת מים בבניין.

 

 

מאפייני העבודה פירוט
מהם הגורמים הנפוצים להצפה בבניין? נזילת מים מצינור של אחת הדירות או מצנרת משותפת, סתימה שחוסמת את מעבר הביוב התקין
כמה זמן אורכת העבודה? כשעה וחצי בממוצע – אך זה תלוי במורכבות העבודה, כמות המים שיש לשאוב ותנאי השטח
איך שואבים את ההצפה וממה צריך להיזהר? יש לפנות עד כמה שניתן את אזור ההצפה מציוד ולא לאפשר לאנשים ולבעלי חיים להתקרב, הסכנה היא בטיחותית ותברואתית כאחד ויש להיזהר ממגע של מי השופכין שעלו מהביוב עם בני אדם, בעלי חיים וצמחייה. אם ההצפה היא בחניון תת קרקעי – יש צורך בביובית נמוכה
כמה עולה השירות? החל מ – 820 ₪

 

מהי הצפת מים בבניין?

הצפת מים בבניין, כשמה כן היא, היא הצפה שמתרחשת במרחב הציבורי של בניין משותף.

מבחינה פיזית, אין הבדל מהותי בין הצפה בבית פרטי להצפה בבניין, אך כמובן שקיים הבדל חשוב בסוגיית האחריות. כאשר מדובר על הצפה בבניין קיים אינטרס משותף לכל דייריו להתאגד ולפתור את הבעיה.

מנגד האחריות הקולקטיבית עלולה להביא גם למצב של חוסר אחריות בו אף דייר לא מוכן לקחת את המושכות ולהוביל את הטיפול בסוגיה.

עוד לפני שניגע בעניין מורכב זה חשוב להבהיר מה גורם בכלל להצפות מים בבניין. הסיבות לכך מגוונות וביניהן יש לציין את הגורמים הבאים:

✔️ בעיית אינסטלציה כלשהי בצנרת המשותפת – בין אם מדובר על סתימת ביוב, פיצוץ צינור מים בבניין או כל תקלה אחרת, מערכת האינסטלציה היא גורם נפוץ מאוד להיווצרותן של הצפות, בייחוד כאשר מדובר בבניינים ישנים.

✔️ הצפה עקב גשמים – אמנם בישראל החורף אינו אקסטרימי מאוד, אך גם כאן עשויים לרדת גשמים עזים שעלולים להוביל להצפה. מתי גשם חזק יכול להציף בניין? כאשר הבניין ממוקם נמוך מהרחוב, וכך נוצר מצב בו מי הגשמים מתנקזים לתוך הבניין וגורמים להצפה.

✔️ בעיה במאגר המים המשותף של הבניין

 

מי אחראי לטפל בהצפה בבניין?

ישנם גורמים שונים להצפה של מים בבניין מגורים, החל מבעיות בצנרת של אחת מהדירות שהחמירה וגרמה לסתימה ולהצפה, כמו גם חסימות או נזקים בצנרת הראשית, המשותפת, של הבניין – שהיא זו שגרמה לביוב לעלות על גדותיו.

במרבית המקרים, הצפות שמקורן בצנרת המשותפת הן באחריות הדיירים כולם, כמו גם הטיפול בתקלות ביוב מכל הסוגים כמו פיצוץ בצינור, חסימות, סדקים, נזילות או כל בעיה שקיימת בקו הביוב המשותף.

המשמעות בפועל היא שהתשלום עבור תיקון התקלה ועל העבודה כולה, החל משאיבת ההצפה ועד לשיקום הצנרת, פתיחת הסתימה או כל טיפול אחר, יתחלק שווה בשווה בין הדיירים כשלרוב וועד הבית הוא זה שיזמין את הביובית והתשלום ייעשה מתוך הקופה של הוועד.

עם זאת, במידה שהצנרת החסומה שגרמה להצפה של המים משויכת לאחת מהדירות ואינה מהווה מקטע של צנרת ראשית, האחריות על הטיפול בהצפה לרבות התשלום עליה – יהיה על בעלי הדירה.

 

הצפת מים בבניין

 

על מאגר מים בבניין משותף

בבניינים רבים ניתן למצוא מאגר מים בגג המשמש לשני תפקודים עיקריים:

#1 מאגר מי חירום – למקרה של שריפה בבניין או כל אירוע חירום אחר רלוונטי.

#2 הגברת לחץ מים בבניין – שימושי בעיקר עבור בניינים גבוהים עם למעלה מחמש קומות, בהם לחץ המים מתקשה להגיע חזק לקומות הגבוהות.
המאגר מסייע להזרים מים לכלל הבניין בעוצמה גבוהה וקבועה.

למרבה הצער, תקלות במאגר המים בגג עלולות לגרום להצפות, לכן חשוב לשמור על תחזוקה נאותה של המאגר הכוללת בין היתר ניקוי מאגרי מים יסודי ותקופתי,

וכן בדיקה תקופתית מקיפה של איש מקצוע למאגר ולכל חלקיו, לרבות משאבת לחץ מים בבניין.

 

תכנון מוקדם ופעולות מניעה

כמו הרבה מצבי ביש בחיים, גם בהקשר של הצפת מים בבניין תכנון מוקדם ונקיטת פעולות מנע מקדימות יכולות לחסוך הרבה עוגמת נפש אפשרית בטווח הארוך. מעבר לבדיקה וניקיון יסודיים של מאגר המים, חשוב לדאוג גם להיבטים אחרים בתחזוקת הבניין, אשר ליקויים בהם יכולים להסתיים בהצפה מצערת.

המקום הראשון המחייב סדר ותכנון מוקדם הוא כמובן מערכת הביוב המשותפת. חשוב מאוד לוודא שהמערכת תקינה ונקייה אחת לתקופה של כמה חודשים.

חשוב לוודא שאין סתימות או מצבים אחרים בעייתיים אחרים בעזרת איש מקצוע מתאים לכך.

עוד חשוב לדעת כי ליסודות המבנה יש גם תפקיד בפוטנציאל שיהיה או לא יהיה להצפת מים בבניין – יסודות אשר נמצאים עם שיפוע קל כלפי פנימה, מביאים לכך שהמים יזרמו הודות לכוח המשיכה פנימה ויתנקזו לכדי הצפה אפשרית. זוהי הסיבה שמעבר לבדיקת הביוב חשוב לבצע גם בדיקת יסודות ולוודא שהזווית שלהם אכן נמצאת במנח מתאים שיזרים את המים החוצה.

עוד אמצעי שכדאי להיות מודעים אליו במלחמה בהצפות המים בבניין הוא הפומפה – הכלי הפשוט עם השם המצחיק עשוי להתגלות כאפקטיבי מאוד ברגע האמת של הצפת גשמים בבניין.

פומפה בהישג יד לכלל הדיירים יכולה לסייע בשאיבת מים יעילה ובמזעור נזקים.

 

בסרטון: הצוות מטפל בהצפה בבניין מגורים ופותח סתימה

 

הסכנות בהצפת מים בבניין

למה בכלל צריך לטרוח כל כך הרבה כנגד הצפת מים בבניין? חסרי הבנה בתחום עשויים בטעות לחשוב שהצפת מים היא אירוע נקודתי שנגמר באי נוחות קלה ובשלוליות שפשוט צריך לפסוע מעליהן.

למעשה הצפת מים היא אירוע מסוכן שאינו סובל דיחוי בטיפול בו, עקב הסיבות הבאות:

#1 סכנה תברואתית – מים מוצפים מסוכנים בראש ובראשונה לבריאות ולסביבה. מדובר במים מזוהמים לרוב שמסכנים את מי שנושם את החלקיקים שלהם.
מים מוצפים שאינם מטופלים כראוי יכולים להביא להתפתחות מחלות.

#2 סכנה בטיחותית – מים מוצפים יכולים לחלחל אל יסודות הבניין ולפגוע ביציבותו.

#3 סכנה בטיחותית נוספת קשורה במגע של מים עם חשמל – מים מוצפים יכולים לגרום לקצרים וניתוקים בחשמל המקומי, ואף לסכנת התחשמלות במקרים חמורים יותר.

 

שאיבת הצפת מים בבניין – כמה עולה?

בטבלה הבאה תוכלו להתרשם מהמחירים של שירותי ביובית הקשורים בטיפול בהצפות מים המתרחשות בבניינים משותפים:

הצפת מים בבניין לפי סוג השירות מחיר ממוצע לשירות
עלות שאיבת הצפה מחניון של בניין עם ביובית נמוכה החל מ- 850 ₪
מחיר פתיחת סתימה בצנרת משותפת עם לחץ מים גבוה החל מ- 600 ₪
עלות תיקון צנרת ביוב ללא הרס החל מ- 1550 ₪
שטיפת קווי ביוב בבניין מגורים (המחיר פר מטר) החל מ- 99 ₪
פינוי שפכים לאחר שאיבת הצפה החל מ- 550 ₪
צילום צנרת ביוב משותפת החל מ- 850 ₪

 

דואגים לאחריות מבעוד מועד 

הצפת מים בבניין היא אירוע שאינו סובל כל דיחוי, אך למרבה הצער לפעמים הטיפול בהצפה עלול להתעכב באופן משמעותי עקב חוסר בתיאום ציפיות בשאלת האחריות.

בבניינים בהם וועד הבית אינו פועל באופן מסודר, לא ברור על מי מוטלת האחריות לטפל במפגע המשותף הפוגע בכולם – אמצעי אלגנטי לפתור את סוגיית האחריות הוא קניית פוליסת ביטוח בניין המכסה אפשרות להצפות.

כאשר רוכשים ביטוח בניין חשוב לעשות השוואה בין ההצעות השונות ולוודא שהביטוח שהושג אכן מכסה שירות איכותי ומהיר לכל סוג של תקלה אפשרית נפוצה הגורמת להצפת מים בבניין.

אם יש לכם הצפת מים בבניין, מומלץ לפנות אלינו ונשלח אליכם ביובית שתטפל בהצפה.

icon
דילוג לתוכן
צרו קשר רוצה הצעת מחיר מהירה לנייד?
אנחנו זמינים עבורך