אזורי שירות
עמוד הבית בלוג מהן משאבות ביוב וכיצד הן פועלות?
מהן משאבות ביוב וכיצד הן פועלות?
שתף
09 מאי 2021

יש לכם משאבה טבולה בבית? לא יודעים כיצד להתנהל איתה? הגעתם למקום הנכון, קבלו את כל מה שחשוב לדעת על משאבה טבולה.

מה היא משאבת ביוב?

משאבת ביוב, או כפי שמכנים אותה בשפה המקצועית משאבה טבולה, היא משאבה מיוחדת המותקנת במבנים נמוכים שנמצאים מתחת לקרקע, כמו מקלטים, מרתפים ועוד. המטרה של המשאבה הטבולה היא לנקז את המים לתשתית הביוב שהמפלס שלה הוא גבוה יותר מהמבנה עצמו. למעשה, תפקידה של המשאבה היא לעשות הפוך ממה שהטבע מגדיר, להזרים מים ממקום נמוך לגבוה.

איך פועלת משאבת ביוב?

משאבת הביוב מותקנת בקו הביוב הראשי שמנקז אליו את המים מהמבנה הנמוך, בין השאר מהכיורים, מהמקלחות ומחדרי השירותים. משאבת הביוב תמיד תהיה טבולה במים וכאשר היא מזהה שמפלס המים עולה, היא למעשה יונקת את הנוזלים הללו ומזרימה אותם לצינור הביוב הראשי שנמצא במקום גבוה יותר.

איך זה קורה הפועל? במשאבת הביוב יש מצוף שהתפקיד שלו הוא להכניס את המשאבה לעבודה כשהוא מרגיש שמפלס המים גבוה. כשמפלס המים גבוה, זה אומר שהמשאבה צריכה להיכנס לפעולה על מנת לנקז את המים ולמנוע הצפה.

איך נמנעים מתקלות במשאבת הביוב?

בתוך המשאבה הטבולה יש מנוע שתפקידו לינוק את מי הביוב ולהזרים אותם למקום גבוה יותר. ברוב המקרים, תקלות במשאבת הביוב מתרחשת כתוצאה מהתנהלות לא נכונה שלנו, שכוללת השלכת מגבונים לחים או תחבושות היגייניות לאסלה. המגבונים הללו חודרים למנוע המשאבה, נתפסים בו, גורמים להתחממות יתר וכך נשרף המנוע.

בכל אופן חשוב לציין, במידה ואתם רוצים להימנע ככל הניתן מתקלות במערכת הביוב בכלל, ובמשאבה הטבולה בפרט, פשוט היפרדו מההרגל המגונה הזה של השלכת מגבונים לאסלות. זה נכון, סביר להניח שבהתחלה הכל יהיה בסדר ותרגישו חופשי להמשיך ולזרוק מגבונים, אך כשהתקלה תגיע היא תגיע ובגדול.

איך מתקנים תקלות במשאבת ביוב?

אז במידה ואכן השלכת מגבונים לחים לאסלה שנתפסו במנוע של המשאבה וגרמו לו להיתקע, בהחלט ניתן לתקן זאת. כל מה שבעל המקצוע צריך לעשות זה לשלוף את המשאבה הטבולה ממקומה, לנקות את הלכלוך שנתפס במנוע, להחזיר אותה למקומה ולבדוק שהיא עובדת כמו שצריך כמובן.

במשאבת הביוב יש מצוף שתפקידו למדוד את מפלס המים במשאבה ולהכניס את המנוע לפעולה במידת הצורך. במידה והמצוף מקולקל, המשאבה לא תדע על מי הביוב שהיא צריכה לנקז ויכולה להתרחש הצפה של מים. ברוב המקרים, בעל המקצוע יגלה שהמצוף תפוס, הוא ישחרר אותה ויחזיר אותה לשגרת עבודה.

במקרים חריגים יותר בהם בעל המקצוע אומר לכם שיש בעיה עם המנוע או שלא ניתן לתקן את המצוף, אנחנו ממליצים לכם לא להשקיע כסף בתיקון של המשאבה ופשוט לרכוש אחת חדשה. אם אתם אכן בוחרים לרכוש משאבה חדשה, עליכם להבין שזה לא המקום לחסוך ומומלץ מאד ללכת על משאבת ביוב המיוצרת על ידי מותג מוכר שגם נותן שירות ואחריות.

icon
phone חייגו עכשיו וואצאפ פנייה לשירות ביובית וואטסאפ
וואצאפ פנייה לשירות ביובית ייעוץ בוואטסאפ