אזורי שירות
עמוד הבית התקנת משאבות ביוב

התקנת משאבות ביוב

בכל בית שמכיל שירותים, כיור, מקלחת או מדיח, או כמה מהם, נדרשת צנרת של ביוב שתפנה את המים המלוכלכים.

בבתים, דירות או בניינים שנמצאים בגובה המפלס של צנרת הביוב או מעליו, כח הגרביטציה מקל על העברת המים והפסולת, ומעביר אותם בקלות אל הצינור הראשי.

אך בבתים, יחידות דיור, דירות בניין או מרתפים, שנמצאים מתחת למפלס הצנרת, נדרש מערך ביוב שיתגבר על כח הכבידה ויאפשר את פינוי המים. המענה לבעיה הוא התקנת משאבות ביוב.

 

התקנת משאבות ביוב

 

 

מאפייני העבודה פירוט
באילו מקרים צריך להתקין משאבת ביוב? בבניינים שממוקמים מעל מפלס הביוב או בגובה שלו ממש, המשאבות מסייעות להעברת מי השופכין והפסולת כיוון שכוח הגרביטציה מושך אותם כלפי מטה כל הזמן – רק כך ניתן לפנות אותם הלאה
כמה זמן אורכת הפעולה? תהליך ההתקנה הראשוני מתבצע במסגרת תהליך הבנייה ובמקרים מסוימים יש להתקין מחדש (להחליף) משאבות, לתקן את הקיימות או להוסיף חדשות, בהתאם לצורך.

אורך הפעולה תלוי במספר היחידות ובהיקף העבודה

איך זה עובד? ישנן משאבות רגילות שמניעות את המים דרך צינורות וישנן משאבות טבולות שפועלות באמצעות מצוף, הפעולה הראשונית נעשית עוד לפני יציקת הבטון במבנה, תוך שימת דגש על התקנה עמוקה מספיק מפני הקרקע
כמה זה עולה? החל מ- 1800 ₪

 

מהן משאבות ביוב?

משאבת ביוב, או כפי שמכנים אותה בשפה המקצועית משאבה טבולה, היא משאבה מיוחדת המותקנת במבנים נמוכים שנמצאים מתחת לקרקע, כמו מקלטים, מרתפים ועוד.

המטרה של המשאבה הטבולה היא לנקז את המים לתשתית הביוב שהמפלס שלה הוא גבוה יותר מהמבנה עצמו. למעשה, תפקידה של המשאבה היא לעשות הפוך ממה שהטבע מגדיר, להזרים מים ממקום נמוך לגבוה.

משאבות טבולות הן משאבות שנועדו לשאיבת מים ופסולת מיחידות הדיור או המיקום התת קרקעי על הצנרת הראשית.

המשאבה נמצאת במים וממוקמת בצינור הראשי.

בהיעדר משאבה שתשנע את המים מהמרתף אל צנרת הביוב, עלולים להצטבר מים ופסולת ולגרום לנזקים, הן למערכת והן לדירה.

לכן, תפקידה של משאבת מים למרתף היא שינוע כלל המים שנצברים כתוצאה מהשימוש בכיורים, בשירותים ובמקלחות, וניתובם אל צינור הביוב הראשי.

 

איך פועלות משאבה טבולה בביוב?

משאבה טבולה נמצאת בתוך מקום הצטברות המים: בריכה סגורה בעלת רצפה קעורה.

המשאבה תמיד תהיה טבולה במים וכאשר היא מזהה שמפלס המים עולה, היא למעשה יונקת את הנוזלים הללו ומזרימה אותם לצינור הביוב הראשי שנמצא במקום גבוה יותר.

איך זה קורה בפועל? במשאבת הביוב יש מצוף שהתפקיד שלו הוא להכניס את המשאבה לעבודה כשהוא מרגיש שמפלס המים גבוה. כשמפלס המים גבוה, זה אומר שהמשאבה צריכה להיכנס לפעולה על מנת לנקז את המים ולמנוע הצפה.

לבריכה אין פתח יציאה משלה: היציאה היא דרך המשאבה. הן מנוגע המשאבה והן הכבל שלה אטומים לחלוטין למים. בתוך המשאבה קיים מצוף, שמפעיל את המשאבה באופן אוטומטי בכל פעם שהמים מגיעים גובה מסוים.

המצוף המופעל גורם למשאבה לשאוב את המים מצטברים, ולשנע אותם מעלה, עד שיתחברו למפלס הביוב הראשי ויחברו למימיו, תוך התגברות על הגרביטציה.

משאבת הביוב מותקנת בקו הביוב הראשי שמנקז אליו את המים מהמבנה הנמוך, בין השאר מהכיורים, מהמקלחות ומחדרי השירותים.

 

ההבדל בין משאבות טבולות למשאבות רגילות

בעוד משאבות טבולות מצויות בתוך המים ומניעות בעצמן את המים כלפי מעלה, משאבות ביוב רגילות שולחות צינורות ששואבים את המים מהמאגר;

כך, התקנת משאבות ביוב רגילות ממקמת אותן מחוץ למים.

 

סוגי משאבות ביוב טבולות

ישנם 2 סוגים עיקריים של משאבות ביוב טבולות: משאבה רגילות ומשאבות גורסות.

משאבות רגילות מעבירות את המים והפסולת שעשויה להצטרף אליהם כלפי מעלה, בעזרת מעבר שמיועד למים.

משאבות גורסות, לעומת זאת, מכילות מנגנון שגורס את הפסולת המצטברת וכך מאפשר מעבר חלק יותר כחפי מעלה.

במקומות בהם יש סיכוי רב להצטברות פסולת, כדאי לשקול התקנת משאבת ביוב גורסת, שתמזער נזקים אפשריים. במקומות בהם יש, למשל, מקור מים אחד בלבד, יתכן שניתן להסתפק במשאבה רגילה.

כמו כן, קוטר פתח יציאת המים עשוי להשתנות בין משאבה למשאבה. ישנה משאבת 2 צול, ולעומתה יש, למשל, משאבת ביוב 4 צול.

עשויים להיות הבדלים גם בעוצמת המנוע של המשאבה ובהספק הליטרים לדקה, ולכן חשובה התאמת איכות ועוצמת המשאבה לצורך בשטח, לאור נתוני הדירה או המרתף התת-קרקעיים. 

 

תקלות אפשריות במשאבות ביוב ואיך למנוע

מספר בעיות עלולות לצוץ במשאבות ביוב טבולות.

#1 ראשית, משאבה טבולה, במיוחד במשאבה עם מעבר מים, עלולה להיחסם ע"י מוצרי היגיינה, מגובנים, או פסולת אחרת. במקרים בהם מצטברת פסולת, ניתן להוציא את המנוע, לנקות אותו מהפסולת המצטברת, ולהשיב אותו לפעולה. עם זאת, לפעמים הפסולת עלולה להיתקע במנוע, להביא אותו להתחממות יותר וכך להרוס אותו. כך, עלול להיגרם מצב של משאבת מים לא שואבת.

כמו כן, לפעמים המצוף עלול להיתקע בדופן כך שלא יוכל להכניס את המנוע לפעולה.

#2 בנוסף, כניסה של מים למנוע או למצוף עלולים להזיק ולמנוע תקינות. במקרים קיצוניים יותר, המצוף עצמו עלול להיהרס גם הוא. יש לשים לב שהואיל ופעולת המשאבה הטבולה חשמלית, הפסקת חשמל תגרום לעצירת פעולתה. עם זאת, למשאבה יש יכול קיבול משלה, כך שבדרך כלל החשמל יוחזר בטרם יגרם נזק משמעותי.

במקרים של נזקים משמעותיים, כדאי להביא מומחה אינסטלציה שיבחן את המצב, וימליץ על תיקון משאבות טבולות, אם ניתן; ובמידת הצורך, ואם תיקון התקלה משתלם פחות, ימליץ על התקנת משאבת ביוב חדשה.

חשוב לשים לב –

בתוך המשאבה הטבולה יש מנוע שתפקידו לינוק את מי הביוב ולהזרים אותם למקום גבוה יותר. ברוב המקרים, תקלות במשאבת הביוב מתרחשת כתוצאה מהתנהלות לא נכונה שלנו, שכוללת השלכת מגבונים לחים או תחבושות היגייניות לאסלה. המגבונים הללו חודרים למנוע המשאבה, נתפסים בו, גורמים להתחממות יתר וכך נשרף המנוע.

במידה ואתם רוצים להימנע ככל הניתן מתקלות במערכת הביוב בכלל, ובמשאבה הטבולה בפרט, פשוט היפרדו מההרגל המגונה של השלכת מגבונים לאסלות.

 

התקנת משאבות ביוב

 

מנגנוני התמודדות עם בעיה במשאבה

לשם תיקון משאבות טבולות, יש לשים לב שיחד עם מערכת הביוב החדשה נדרש לוח בקרה. לוח הבקרה נועד להתריע על תקלות במשאבת הביוב, ככל שזו מפסיקה לעבוד מסיבות שונות.

לוח הבקרה ממוקם פעמים רבות מחוץ לבית או במקומות שאינם זמינים לצפייה, כך שיתכן שאף שיתריע על תקלות במשאבה, קל יהיה לפספס את ההתרעה.

לכן, ניתן להתקין לוח בקרה שכולל צופר, כך שאם תהיה תקלה, הצופר יופעל ויקל על זיהוי וטיפול מהיר בבעיה, ובכך ימנע נזקים חמורים יותר.

כמו כן, ניתן למקם משאבת ביוב נוספת כחלק מהמערכת, שתותקן כך שבמקרה שהמשאבה הרגילה תפסיק לעבוד, המשאבה החלופית תתחיל לפעול במקומה.

 

מה עוד חשוב לדעת על התקנת משאבת ביוב?

✔️ תכנון מוקדם – על התקנת משאבת ביוב תת קרקעית להיעשות עוד בטרם בניה ויציקת בטון. משאבת הביוב צריכה להיות עמוקה בהרבה מגובה הקרקע, כדי לייצר מיכל הדחה כמה שיותר גדול, שלא יפגע באיטום. לכן, כשבונים בית שיכיל גם חלקים שמתחת לקרקע, חשוב לקחת בחשבון מראש את תכנון האינסטלציה הדרושה.

✔️ משאבה טובה – כדאי לקנות משאבה טובה ואיכותית מראש. יש למפות את הצרכים לאלמנטים בדירה המיועדת. נרצה לשקול את העוצמה, קוטר היציאה והספק הליטרים לדקה של כל משאבה, ביחס לאלמנטים בדירה – כיורים, מקלחות, מדיחים, שירותים וכן הלאה.

✔️ אחריות – כדאי לשים לב לאורך האחריות של המשאבה הנרכשת. יתכן שעדיף יהיה להוסיף סכום כסף מסוים, ככל שאפשר, ולהאריך את האחריות על המשאבה.

✔️ מתקין טוב – לא די במשאבה טובה ובאחריות, על אף חשיבותן; יש לדאוג גם למתקין איכותי. התקנת משאבת ביוב היא חלק משמעותי בתהליך, כדי להגיע לתפוקה מקסימלית של המערכת ולמינימום נזקים ועלויות נלוות.

✔️ תיקון או החלפה – אם נוצרת בעיה במערכת, אחת מאלה שצוינה או אחרת, יש למפות אפשרויות: תיקון משאבות טבולות או רכישת חדשות, ולבצע בחירה מיטבית, משתלמת ואיכותית.

 

לסיכום, כאשר יש להתקין משאבת ביוב שחיונית במקומות תת קרקעיים לשם ניקוז המים, יש לדעת שיש שני סוגי משאבות עיקריים וגם ביניהם יתכנו הבדלים, לעניין עוצמות המנוע, קוטר היציאה והספק הליטרים לדקה.

בנוסף, יש לשים לב לתקלות השונות תוך בחינת אפשרויות התיקון לעומת ההחלפה; וכן לחשיבותה של רכישה איכותית בעלת אחריות, ושירותי התקנה מקצועיים.

בכל מקרה של התקנת משאבת ביוב מומלץ להשתמש בשירותים של ביובית – התקשרו אלינו 072-3308189

 

ראו גם: שאיבות ביוב

מאמרים בנושא
לייעוץ חינם השאירו פרטים או חייגו: 072-3308189

    icon
    דילוג לתוכן
    רוצה הצעת מחיר מהירה לנייד?
    אנחנו זמינים עבורך